شماره های تماس
تماس با ایلیا حساب

روش های حسابرسی

آزمون رعایت در حسابرسی چیست ، انواع حسابرسی ، انواع خطر حسابرسی ، شرکت ایلیا حساب ، خدمات مالی ایلیا حساب ، دفتر حسابداری

ایلیا حساب / بلاگ ایلیا حساب / روش های حسابرسی

روش های حسابرسی
14 دي، 1398
بازدید 12399 مرتبه
امتیاز 3.87/5
روش های حسابرسی

شواهد مربوط به اشخاص وابسته:

اشخاصی نسبت به هم وابسته تلقی می شوند که یکی از آنها بتواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر تصمیم گیری های عمده مالی و عملیاتی طرف دیگر کنترل یا نفوذ قابل ملاحظه ای اعمال کند یا هر دو تحت کنترل یا نفوذ قابل ملاحظه ای مشترک شخص ثالثی باشند. رئیس ها ، مدیران ، سهامداران اصلی و اعضای خانواده ی آنها و هم چنین شرکت های وابسته نمونه های از اشخاص وابسته تلقی می شوند . چنان چه حسابرسان در این باور باشند که معاملات با اشخاص وابسته با قیمت ها یا شرایط غیر واقعی انجام شده و مبلغ آن نیز با اهمیت باشد می بایست اصرار ورزند که در صورت های مالی ، ماهیت اصلی این گونه معاملات را به گونه ای مناسب افشاء کنند .

نمونه ای از روش هایی که حسابرسان برای شناسایی اشخاص وابسته به کار می گیرند به قرار زیر می باشد :

1-پرس و جو از مدیریت 2-بررسی صورت جلسات مجامع و هیئت مدیره 3-بررسی دفتر ثبت سهام به منظور شناسایی سهامداران عمده 4-بررسی گزارشات ارسالی به سازمان بورس و اوراق بهادار 5-بررسی تائیدیه های دریافتی از بانک ها و تسهیلات مالی دریافتی و پرداختی 6-بررسی معاملات سرمایه گذاری 7-اخذ تائییدیه از مدیران مبنی بر کفایت افشاء معاملات با اشخاص وابسته

انواع آزمون های حسابرسی :

1-آزمون رعایت روش ها بر کنترل های داخلی مربوط می شود و یکی از مراحل انجام حسابرسی ضمنی است . این آزمون عدم رعایت روش های مورد نظر در ارتباط با کنترل های داخلی را آزمون می کند در واقع آزمون رعایت روش ها همان آزمون کنترل است .

2-آزمون محتوا: در حسابرسی نهایی و برای اثبات مانده حساب ها به کار می رود ، این آزمون ها به منظور کسب شواهدی دال بر کامل بودن صحیح بودن ، معتبر بودن ارقام واطلاعات تهیه شده توسط سیستم حسابداری ، اجرا می شود که شامل آزمون جزئیات مانده حساب ها به آزمون های تحلیلی می شود .

3-آزمون تحلیلی : این آزمون ها عمدتا شامل بررسی نسبت ها و خدمات عمده ی مالی و غیر مالی و مقایسه ی آنها با نسبت ها و روندهای سال مالی گذشته می باشد .

4- آزمون جزئیات مانده حساب ها : جزئیات نک تک حسابها را بررسی می کند و چزء قابل اتکا ترین آزمون های محتوا می باشد .

تدوین برنامه حسابرسی:

برای بررسی فعالیت هایی نوشته می شود که در مرحله ی برنامه ریزی انتخاب شده است .این برنامه حلقه ی اتصال مرحله ی برنامه ریزی و مرحله ی اجرای عملیات محسوب می شود . برنامه ی حسابرسی ، برنامه ی اجرای حسابرسی می باشند .

مراحل تدوین برنامه حسابرسی عبارت است از :

1-بررسی مستندات موجود مانند دستور العمل ها ، سیاست ها و رویه ها

2-نمودار سازمانی و شرح وظایف

3-تجزیه و تحلیل سیاست ها و روش های مربوط به استخدام ، توجیه کارکنان ، آموزش ارزیابی ، ارتقاء و اخراج

4-تجزیه و تحلیل سیاست های سارمانی ، سیستم ها و روش ها اعم از اداری و عملیاتی

5-مصاحبه با کارکنان مدیریت و عملیات

6-بررسی یا تهیه ی نعود گرهای سیستم و نمودار های جریان استقرار

7-تجزیه و تحلیل نسبت ها ، تغببرات و روند

8-پرسش نامه برای استفاده ی کارکنان حسابرسی و واحد مورد رسیدگی

9-کسب اطلاع از مشتریان و فروشندگان

10-سوالات مربوط به برنامه ی حسابرسی

11-بررسی معاملات که در آن انواع مختلف معاملات ، عادی و غیر عادی لحاظ شده باشد .

12-بررسی روش های عملیاتی مانند مشاهده ، کار سنجی ، زمان سنجی ، فرم ها و یا گزارشات مربوط به عملیات

13-تجزیه و تحلیل فرم ها

14-تجزیه و تحلیل نتایج

15-بررسی و تجزیه و تحلیل سیستم های اطلاعات مدیرت

16-بررسی های مربوط به رعایت موازین خاص مانند رعایت قوانین مقررات سیاست ها، روش ها مقاصد و اهداف عملیاتی و...

17-پردازش دادها با استفاده از تکنیک های حسابداری کامپیوتری و تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمد

ه حسابرسی 8

تماس با ما

تیم حرفه ای ما

تیم حرفه ای ما

تیم حرفه ای و منسجم خدمات مالی ایلیا حساب مفتخر است با استفاده از پرسنل با سابقه کار در حرفه مالی و مسلط به استاندارد های حسابداری و قوانین مالیاتی هرگونه موانع مالی ، مالیاتی و بیمه ای را مرتفع نماید…

چرا ایلیا حساب

چرا ایلیا حساب

ما مفتخریم با پشتوانه به سرمایه های انسانی و با دانش خود یک به یک موانع راه پر فراز و نشیب در حرفه مالی و مالیاتی را کنار زده و چشم انداز روشنی در این زمینه بسازیم و قله ای که امروز برفراز آن ایستاده ایم گواه این مدعاست…

حسابدار اپ

حسابدار اپ

خدمات مالی ایلیا حساب حامی اولین و تنها اپلیکیشن مشاوره مالی همراه کشور برای استفاده مدیران، حسابداران، دانشجویان و ... می باشد که کلیه افراد براحتی میتوانند سوالات خود را مطرح و در کوتاه ترین زمان پاسخ سوالات خود را دریافت نمایند.  (ادامه مطلب)